Iga kümnes paarisuhtes olev täiskasvanu kogeb aastas perevägivalda. Kuna kannatanutel on tihti raske abi otsida, siis on kõrvalseisjatel ülioluline roll märgata ning abi pakkuda. Sinu sekkumine võib päästa kellegi elu! 

Korduma kippuvad küsimused perevägivalla puhul

Kliki küsimusel, et näha vastust.


1. Tülid ja perevägivald on pere siseasi. Miks ma peaksin üldse sekkuma?

2. Mis võib juhtuda, kui kahtlustan perevägivalda, ent ei sekku?

3. Ma kahtlustan, et mu sõber kannatab perevägivalla all, kuid ma ei oska midagi ette võtta. Mis ma peaksin tegema?

4. Mida ma saan teha, kui mu lähedane, sõber või tuttav on vägivaldses suhtes?

5. Mulle lähedane inimene tunnistas, et kannatab lähisuhtevägivalla käes, kuid ei soovi suhtest lahkuda. Kas see tähendab, et tegelikult ei olegi olukord nii halb ja ma ei peaks sekkuma?

6. Kuulen naabrite juures pidevalt vaidlemist ja naise nuttu. Mida ma peaksin tegema?

7. Mu sõber arvab, et teda vägistati. Mida ma tegema peaksin?

8. Mu meessoost sõber rääkis mulle, kuidas tal oli lapsena vastu tahtmist seksuaalne kogemus inimesega, kellest ta lugu pidas. Ta ei tea, kas see oli seksuaalne rünnak või mitte, sest ta oli samal ajal seksuaalselt erutatud. Mida ma ütlema peaksin? 

9. Ma käisin väljas peol. Üks samal peol olnud naine oli päris palju joonud ja teda ahistas üks mees. Mulle tundus, et see meesterahvas võib muutuda naise suhtes hiljem füüsiliselt vägivaldseks. Mida ma peaksin tegema? 

10. Üks mu kolleeg rääkis ühest hiljuti tähelepanu saanud lähisuhtevägivalla juhtumist ja süüdistas ohvrit selles, mis juhtus. Mida ma tegema peaksin? 

11. Mu tuttav teismeline rääkis mulle, kuidas tema partner teeb talle haiget, ahistab teda ja sunnib teda seksuaalsetesse olukordadesse. Mida peaksin tegema?

12.   Mehed minu sporditiimis teevad pidevalt naiste ja tüdrukute kohta roppe, ebaviisakaid või alandavaid märkusi. Nad kutsuvad ka üksteist nimedega, mis viitavad sellele, et nad on “nõrgad nagu plikad”. Mida ma tegema peaksin?

13. Üks meessoost tuttav rääkis mulle, kuidas tema esimene seksuaalkogemus oli naissoost õpetajaga, kui ta oli 12-aastane. Ta on segaduses, sest arvab, et see kogemus võis mõjutada tema võimet luua edukat suhet. Mõned inimesed aga ütlevad, et tal vedas. Mida peaksin tegema? 

---

Allikad 

MTÜ Tallinna Naiste Kriisikodu, MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus, 2020 

MTÜ Tallinna Naiste Kriisikodu, MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus, 2020 

No More (2020) Bystander Tips & Scenarios, 2020 

WHO Q&A: Violence against women during COVID-19, 2020 

Women’s Aid I’m worried about someone else, 2020