Vaheta teksti suurus:

Seksuaalvägivald

Seksuaalvägivald ei ole ainult vägistamine või sellega ähvardamine, aga ka näiteks pealesunnitud puudutused. Seksuaalvägivald on ka see, kui keegi hirmutab Sind endaga vahekorda astuma. Teisisõnu, seksuaalvägivald on see, kui keegi teeb Sinuga vastu Su tahtmist midagi seksuaalset.

Igasuguse seksuaalse tegevuse juures on kõige tähtsam nõusolek ning Sul on alati õigus muuta meelt ja öelda ei. Teise poole nõusolekus tuleb veenduda nii esimesel korral kui ka pikas abielus. Seksuaalvägivald on ka see, kui keegi kasutab ära, et olid uimastatud, joobes või magasid.

On müüt, et seksuaalvägivald ähvardab vaid naisi. Seksuaalvägivalla ohvriks võivad sattuda kõik inimesed hoolimata soost või vanusest: lapsed, noored ja täiskasvanud, mehed ja naised, aga ka erineva soo- ja seksuaalidentiteediga inimesed.

Pöördu seksuaalvägivalla või selle kahtluse korral võimalikult kiiresti seksuaalvägivalla kriisiabikeskusesse või politseisse. Seksuaalvägivalla kriisiabikeskustesse on oodatud kõik inimesed hoolimata oma soost või vanusest, kes on kogenud seksuaalvägivalda või kahtlustavad seda.

Juhtunust võib olla raske rääkida. On loomulik, et võid tunda viha, häbi või kurbust, karta uuesti haiget saada või arvata, et pead ise juhtunuga toime tulema. Ent juhtunut jagades mõistad, et juhtunu ei olnud Sinu süü. Saad ka nõu, kuidas end jälle turvaliselt tunda, ja see muudab Sind taas lootusrikkaks.

Mida teha, kui Sind on seksuaalselt rünnatud?

Kui Sind on vägistatud või muul moel seksuaalselt rünnatud, siis julge otsida abi. Seksuaalvägivalla kriisiabikeskused pakuvad Sinu soovil ja nõusolekul Sulle:

Vahetult pärast juhtunut:

 • Mine kohta, kus Sul on ohutu ja turvaline. Helista hädaolukorras numbril 112 või ohvriabi telefonil 116 006. Pöördu võimalikult kiiresti politseisse või seksuaalvägivalla kriisiabikeskusesse.
 • Ära pese end ega vaheta riideid, kuigi võid seda väga tahta. Nii on vaja tõendite kogumiseks. Kui jõudsid siiski riideid vahetada, võta kõik seljas olnud riided soovitavalt paberkotis politseisse või seksuaalvägivalla kriisabikeskusesse kaasa.
 • Otsi arstiabi ka siis, kui Sa silmaga endal vigastusi ei näe. Seksuaalvägivalla kriisiabikeskuses vaadatakse Sind üle ja kõik dokumenteeritakse. Seal osatakse Sind kaitsta ka võimalike haiguste ja soovimatu raseduse eest.
 • Ära pelga teavitada politseid. Nii saad kaitsta nii ennast kui ka tulevasi võimalikke ohvreid.
 • Tule meie juurde ka siis, kui Sa oled mees, mittebinaarne või transsooline inimene, erineva seksuaalidentiteediga jne. Meie asjatundjad oskavad anda abi kõigile vägivallaohvritele. Ära lase ennast segada asjaolust, et abi osutavad naistearstid ja õed. Abiandja soost tähtsam on tema professionaalne ettevalmistus, mis aitab paraneda traumast ning kogeda väärikat ja lugupidavat kohtlemist.
 • Igasugune seksuaalvägivald on ääretult traumaatiline. Sellest toibumine võib võtta kaua aega. On tavaline, et võid tunda pärast seda hirmu, häbi või süüd. Otsi tuge lähedastelt või ohvriabist, kes aitavad Sul mõista, et juhtunu polnud Sinu süü. Otsi abi ka siis, kui seksuaalvägivallast on möödunud rohkem aega, et saada psühholoogilist tuge ning kaitsta oma tervist ja suhteid, sest seksuaalvägivalla kogemus võib jääda Sind pikalt mõjutama.

Mida teha, kui Sind rünnati vähem kui seitsme päeva eest?

Võid olla hirmul, segaduses ja tunda end abituna. Võid tunda, et ei suuda kedagi usaldada ja kardad abi järele pöörduda. Seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste töötajad teavad ja mõistavad seksuaalvägivalla mõju ning saavad Sind aidata. 

PALUN TOIMI JÄRGMISELT:

 • Mine kohta, kus Sul on ohutu ja turvaline. Hädaolukorras võid helistada numbrile 112.
 • Kui Sul on tõsised vigastused ja vajad kiiret arstiabi, siis helista hädaabinumbril 112.
 • Ära pese ega vaheta riideid, isegi kui väha seda teha sooviksid. See on hädavajalik tõendite kogumise huvides, kuigi selline seesmine vajadus võib tekkida. Abi järele pöördudes võta vahetusriided kaasa. Kui oled siiski riideid vahetanud, säilita seljas olnud riideid (sh aluspesu) pesemata, soovitavalt paberkotis.
 • Pöördu võimalikult kiiresti seksuaalvägivalla kriisiabikeskusesse.

Sinu soovil ja nõusolekul pakuvad seksuaalvägivalla kriisiabikeskused:

ESMANE NÕUSTAMINE

Sinuga kohtub esmalt eriettevalmistusega õde või arst. Sulle antakse teavet ja selgitatakse, missugused abivõimalused on Sinu jaoks olemas. Nii saad rahulikult otsustada, mida soovid edasi teha. Ta kuulab ära kõik Sinu mured ja aitab neile lahendust leida. Samuti nõustab Ta Sind edasise abi võimaluste osas.

LÄBIVAATUS JA TÕENDITE KOGUMINE

Läbivaatus ja tõendite kogumine võimaldab saada ülevaadet Sinu terviseseisundist, kirjeldada ja ravida esineda võivaid vigastusi ning koguda tõendusmaterjali, mida saab hiljem kasutada uurimise käigus. Mõte läbivaatusest võib Sinus tekitada ärevust ja ebamugavust. Sinu arst ja õde on saanud eriettevalmistuse, kuidas läbivaatust Sinu jaoks võimalikult mugavalt läbi viia, nii et tunneksid ennast väärikalt ja austusega kohelduna. Läbivaatuse käigus selgitatakse Sulle igal sammul, mis täpselt toimub. Sul on igal ajahetkel õigus ja võimalus otsustada läbivaatus lõpetada. Läbivaatuse juures võib viibida ka Su sõber või pereliige, kui seda soovid.

Läbivaatusel:

 • küsib arst Sinu eelneva terviseseisundi kohta;

 • vaatab üle võimalikud vigastused;

 • aitab otsustada, kas on vaja abi raseduse ärahoidmisel;

 • otsustab koos Sinuga, kas vajad ravi, et vähendada HIV või mõne suguhaigusega nakatumise võimalust;

 • otsustab, milline tõendmaterjal koguda (nt sperma tupes, aluspüksid vms);

 • pakub sulle võimalust anda uriini- ja veenivere proov, et sealt vajadusel uimastite jälgi määrata.

ABI RASEDUSE ÄRAHOIDMISEL

Kui seksuaalvägivalla tagajärjel on oht rasestumiseks, siis pakume abi raseduse ärahoidmisel. Selleks on kasutusel kaks võimalust: SOS-pillid ja kohene emakasisese vahendi paigaldamine. SOS-pillid vähendavad rasestumise riski, kui neid võtta 3–5 päeva jooksul pärast juhtunut. Mida varem SOS-pille võtta, seda tõhusamad need on. Saame anda Sulle tasuta SOS-pillid. Vasega emakasisendi vahendi paigaldamine (samuti tasuta) viie ööpäeva jooksul pärast juhtunut hoiab rasestumise tõhusalt ära. Arst pakub nõustamise käigus välja Sinu jaoks parima võimaluse.

SUGUHAIGUSTE TESTIMINE

Seksuaalvägivalla käigus on oht nakatuda seksuaalsel teel levivatesse haigustesse. Anname nõu, kuidas ja millal on otstarbekas ennast suguhaiguste suhtes testida ja kas võiksid vajada ennetavat ravi. Testida saab klamüdioosi, gonorröa, trihhomonoosi suhtes: selleks kogutakse läbivaatuse käigus vatipulgaga eritist kas neelust, tupest või pärakust. Samu analüüse on võimalik määrata ka uriinist. HIV, süüfilise ja B-hepatiidi testimiseks võetakse Sinu nõusolekul vereproov. Testida on vaja korduvalt ja selles osas nõustab Sind arst.

Mõnel juhul on vajalik HIV kontaktijärgne ravi, mis vähendab tõenäosust haigestuda HIVsse. Arst aitab Sul otsustada, kas vajad seda. Ravi tuleb alustada esimese kolme ööpäeva jooksul ja arst suunab Sind ravi toetamiseks ja jälgimiseks nakkushaiguste arsti vastuvõtule. Ravi kestab 28 päeva.  

Kui oled B-hepatiidi suhtes vaktsineerimata ja arsti hinnangul vajad seda, siis tuleb vaktsineerimisega alustada esimesel võimalusel (hiljemalt 6 nädala jooksul) – selleks suunatakse Sind nakkushaiguste arsti vastuvõtule.

Uuringud ja ravi on Sulle tasuta.

JÄTKUTUGI

Meie nõustajad on saanud seksuaalvägivalla üleelanu aitamiseks eriettevalmistuse. Võid tunda tundeid, mida pole eales varem kogenud, tunda haavatavust, hirmu ja üksildust. Sellised reaktsioonid on täiesti loomulikud. Võid soovida oma tundeid jagada kellegagi, kes Sind mõistab.

Pärast esmase abi andmist kutsume Sind uuesti naistearsti juurde, et saaksid jagada oma tundeid, saada abi igapäevarütmi taastamiseks ja mõista, mis juhtus. Vajadusel aitab naistearst Sul pöörduda psühholoogi või mõne teise eriala spetsialisti vastuvõtule. Tihti vajavad nõustamist ka Sinu lähedased, et mõista, kuidas Sulle paremini toeks olla. Sulle pakutakse võimalust käia regulaarselt mingi aja vältel ja Sulle sobival ajal psühholoogilisel nõustamisel. Isegi kui alguses tundub nõustamisvisiitidel käimine Sulle vastumeelne, võid aja jooksul avastada, et nõustamisest on üha enam abi ning et see toetab Sinu paranemist.

TUGI POLITSEISSE PÖÖRDUMISEL

Kaalu tõsiselt politsei teavitamist. See on Sinu otsustada, kas Sa soovid juhtunu kohta ametliku menetluse algatada või ei, samuti see, kas teed seda nüüd või – isegi aastaid – hiljem. Politsei abil asjadele ametlikku käiku andes aitad kaasa sellele, et sama toimepanija ohvriks ei langeks veel keegi. Kindlasti pöördu koheselt politseisse, kui Sinu või kellegi teise elu ja tervis on ohus.

Esmase abi järele pöördudes annab Sulle arst nõu selle kohta, kuidas politseisse pöörduda. Võta politseisse minnes kaasa lähedane inimene, keda usaldad. Küsi nõu, kust saada juriidilist nõustamist ja abi. Ametliku menetluse algatamisel ja juriidilise abi saamisel saavad Sind aidata ka sotsiaalkindlustusabi ohvriabitöötajad ja naiste varjupaigad

Pöörduda võib ööpäevaringselt otse seksuaalvägivalla kriisiabikeskusesse või minna esmalt politseisse, kes seejärel toimetab Sind esmase abi järele haiglasse. On võimalik, et saad soovituse pöördumiseks oma perearstilt või muult spetsialistilt. Sul on õigus saada esmalt abi ja siis otsustada, kas ja millal politseisse pöörduda.

Mida teha, kui Sind rünnati rohkem kui seitsme päeva eest?

Kunagi ei ole liiga hilja, et pöörduda pärast seksuaalvägivalla kogemist abi järele. Kui seksuaalvägivald toimus rohkem kui seitsme päeva eest, ei ole võimalik koguda tõendmaterjali. Küll aga võid vajada psühholoogilist abi või testimist seksuaalsel teel levivate nakkuste osas.

Seksuaalvägivald on laastav kogemus, mis võib elu väga pikalt mõjutada. Isegi pärast esmase šoki möödumist võib juhtunu end ootamatult meelde tuletada. Võid tunda end isoleeritult, ennast süüdistada, tunda hirmu ja soovida juhtunut eitada. Sul võib olla muresid seksuaalsuhetega. Sul võib olla ka raske keskenduda, et jätkata õpinguid või töötada senisel töökohal. Need reaktsioonid on Sinu olukorras täiesti normaalsed. Kui tunned, et need hakkavad üle pea kasvama ja igapäevaelu liialt häirima, otsi leevendust mõne lähedase inimese või professionaalse abistaja käest. 

VEEL ABIVÕIMALUSI SEKSUAALVÄGIVALLA KORRAL

Seksuaalvägivalla kriisiabikeskused (sisenemine EMO-de kaudu):

Lisaks:

Mitte kunagi ei ole hilja otsida abi pärast seksuaalvägivalla kogemist! Tööpäeviti võid pöörduda abi ja info saamiseks:  

Uimastamine ja seksuaalvägivald

Kui kahtlustad, et Sind on uimastatud ja oled langenud seksuaalkuriteo ohvriks, helista kohe numbril 112 või pöördu seitsme ööpäeva jooksul võimalikult kiiresti seksuaalvägivalla kriisiabikeskusesse, mis on ööpäevaringselt avatud Tallinnas, Tartus, Kohtla-Järvel ja Pärnus. Abi on tasuta.

Loe ka lisaks:

Noored

On loomulik, et kogedes noore inimesena seksuaalvägivalda, võid Sa olla hirmul ja segaduses. Võid tunda, nagu ei suudaks Sa ühtegi võõrast inimest piisavalt usaldada, et otsida vajalikku abi. Ometi on tähtis juhtunust rääkida ja abi leida. Mõtle, kas tunned mõnda usaldusväärset täiskasvanut või sõpra, keda võid abi järele pöördudes endale toeks paluda.

Võib-olla tunned, et ei soovi oma vanemaid ärritada või kurvastada, ning hoiad seetõttu juhtunu enda teada. Ent kuigi enamik vanematest ehmatavad juhtunust kuuldes, soovivad nad oma last toetada ja abistada.

Kui pöördud esmase abi järele seksuaalvägivalla kriisiabikeskusesse, siis aitame Sul toime tulla seksuaalvägivallast põhjustatud olukorraga. Võid ise otsustada, kas soovid arsti läbivaatust või muid abivõimalusi. Võid igal hetkel soovi korral läbivaatuse katkestada. Arst selgitab Sulle, kas vajad raseduse ärahoidmiseks ravimeid või suguhaiguste testimist. Jääb Sinu otsustada, kas soovid ravi ja testimist.

Kui meie abistajad tunnevad, et Sinu turvalisus ja tervis on ohus, on võimalik appi paluda politsei ja/või sotsiaaltöötaja. Peame kindlasti eelnevalt Sinuga nõu ja arvestame Su võimalike muredega.

Mehed

Ka meestele pakutakse seksuaalvägival kogemise korral abi. Seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste spetsialistid on saanud ettevalmistuse, et pakkuda esmast abi igast soost vägivallaohvritele. Ära lase end segada asjaolust, et abi osutavad naistearstid ja õed. Abiandja soost tähtsam on professionaalne ettevalmistus, mis aitab paraneda traumast ja kogeda väärikat ja lugupidavat kohtlemist.

Helista hädaolukorras numbril 112 või ohvriabi telefonil 116 006. Pöördu võimalikult kiiresti politseisse või seksuaalvägivalla kriisiabikeskusesse!

Lapsed

Kui laps on kogenud seksuaalvägivalda, saab seitsme ööpäeva jooksul pöörduda ööpäevaringselt seksuaalvägivalla kriisiabikeskustesse. Seal pakutakse lapsele tundlikult abi, tehakse vajadusel koos kohtuarstiga läbivaatus ja antakse vajalikku arstiabi. Kui esmane abi seitsme ööpäeva jooksul pole vajalik või võimalik, ootame seksuaalvägivalla kahtlusega lapsi Tallinnas ja Tartus Lastemajja.

Lastemajas töötavad lapse heaolu nimel erinevad spetsialistid, kes hindavad lapse tervislikku ja sotsiaalset olukorda ja edasist abivajadust, viivad juhtumi lahendamiseks läbi vajalikud uurimistoimingud ning pakuvad lapsele vajalikku abi.

Spetsialistile

Kui oled spetsialist, näiteks õpetaja, sotsiaaltöötaja või meedik, kelle poole pöördub seksuaalvägivalla üleelanud inimene, või kui kahtlustad, et Sinu hoolealune võib olla kogenud seksuaalvägivalda, siis tuleb Sul seista oma hoolealuse huvide eest.

Juhenda teda, kuidas pöörduda seksuaalvägivalla kriisiabikeskustesse. Lastevastase seksuaalvägivalla või selle kahtluse korral tuleb alati teavitada politseid või kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötajat. Võid ka pöörduda Tallinnasse või Tartusse lastemajja. Tegemist on lapsesõbraliku ja erialaülese teenusega, mida pakutakse seksuaalselt väärkoheldud või selle kahtlusega laste abistamiseks.

Leia abi!

Keegi tarvitab Sinu kallal seksuaalvägivalda, ei ole see mitte kunagi Sinu süü – ükskõik, mida Sulle ka ei öelda. Seksuaalvägivalla eest vastutab toimepanija, mitte kannatanu. Võta ühendust sotsiaalkindlustusameti ohvriabiga numbril 116 006 või leia lähim naiste tugikeskus või seksuaalvägivalla kriisiabikeskus. Hädaolukorras helista numbril 112.

Jätkutugi

Seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste nõustajad on saanud seksuaalvägivalla üleelanu aitamiseks eriettevalmistuse. Võid tunda tundeid, mida pole eales varem kogenud, tunda haavatavust, hirmu ja üksildust. Sellised reaktsioonid on täiesti loomulikud. Võid soovida oma tundeid jagada kellegagi, kes Sind mõistab.

Pärast esmase abi andmist kutsume Sind uuesti naistearsti juurde, et saaksid jagada oma tundeid, saada abi igapäevarütmi taastamiseks ja mõista, mis juhtus. Arst saab kontrollida su tervist ja teha vajalikud analüüsid. Vajadusel aitab naistearst Sul pöörduda psühholoogi või mõne teise eriala spetsialisti vastuvõtule. Tihti vajavad nõustamist ka Sinu lähedased, et mõista, kuidas Sulle paremini toeks olla. Sulle pakutakse võimalust käia regulaarselt mingi aja vältel ja Sulle sobival ajal psühholoogilisel nõustamisel. Isegi kui alguses tundub nõustamisvisiitidel käimine Sulle vastumeelne, võid aja jooksul avastada, et nõustamisest on üha enam abi ning et see toetab Sinu paranemist.

Õigusabi seksuaalvägivalla üleelanutele

Kui oled kogenud seksuaalvägivalda ja soovid tasuta õigusnõustamist, võid seda taotleda Eesti Naiste Varjupaikade Liidu kaudu. Helista või saada sõnum telefoninumbrile 5377 6077 või e-mail aadressile envloigusabi@gmail.com, milles teatad, et soovid õigusnõustamist. Edasta oma vanus, eesnimi ja kontaktandmed ning asukoht linna täpsusega. Jurist võtab Sinuga ühendust 24 tunni jooksul. Lepime vastavalt Su vajadustele esmaseks nõustamiseks kokku silmast-silma kohtumise või nõustamise telefoni teel. Nõustamise maht on ühe inimese kohta kuni viis tundi.

Nõustamine eeldab, et teatad juristile oma nime ja isikukoodi ning nõustud isikuandmete edastamisega Eesti Naiste Varjupaikade Liidule ja säilitamisega kuni Justiitsministeeriumiga sõlmitud lepingu lõppemiseni. Liit tagab isikuandmete kaitse vastavalt seadusele. Silmast-silma kohtumised toimuvad eelistatult Tallinnas, Tartus, Jõhvis ja Pärnus seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste lähedal või mõnes teises Sulle sobivas kohas.

Loe ka lehti Abiks Ohvrile ja Kohtinguvägivald.

Peida veebileht kiiresti