Vägivallast loobumise toetamine
Vägivaldne käitumine on õpitud käitumine, millest on võimalik loobuda. Kui loobud vägivaldsest käitumisest, muudab see positiivselt nii Su enda kui ka Su lähedaste ellu. Võta meiega ühendust numbril 660 6077 (E-R 10-16) või kirjuta aadressil [email protected] ja lepi kokku kohtumine nõustajaga.
Konfliktid on loomulikud, ent vägivald mitte!
Konfliktid ja eriarvamused on elu loomulik osa. Enamik inimesi tunneb oma partneri suhtes mingil hetkel rahulolematust, pettumust või viha. Vägivaldne käitumine on aga valik, mis kahjustab nii Sind kui ka Sind ümbritsevaid inimesi. Vägivalda iseloomustab see, et teine inimene kardab Su käitumist ning sellega kaasnevat valu.
Tervislikud lahkarvamused suhtes on üks asi – vägivald ja kontroll aga midagi muud. Kui Su partner tunneb end liiga hirmutatuna, ähvardatuna või kardab midagi öelda, on jõudude tasakaal ebavõrdne.
Paljudel paaridel on probleeme, kuid võrdne arutelu mistahes teemal muutub võimatuks, kui üks partner kasutab vägivalda ja kontrolli. Vägivalla ja kontrolli peatamine on esimene samm õnnelikuma ja turvalisema suhte suunas.
Tunnistades vägivalla ja kontrolli kasutamist ning võttes vastutuse oma mineviku ja tuleviku tegude eest on raske, aga väga oluline samm muutumiseks.
- Küsi endalt - kas olen kunagi...
-
- solvanud või karjunud oma partneri peale?
- karjunud oma partneri peale, et ta teeks koostööd?
- pannud oma partnerit tundma rumalalt, kui ta on avaldanud oma mõtteid või tundeid?
- proovinud oma partnerit takistada teha midagi, mida ta soovib (nt kanda kindlat riietust, minna sõpradega välja, minna tööle või kooli);
- keelanud oma partneril kulutada raha oma tarbeks?
- löönud või tõuganud oma partnerit või lapsi, või ähvardanud seda teha?
- loopinud midagi (nt toole või nõusid või klaase) oma partneri või laste juuresolekul?
- süüdistanud oma partnerit kellelegi teisele liiga palju tähelepanu pööramises?
- sundinud oma partnerit seksima, kuigi ta seda ei tahtnud?
- jälitanud või jälginud oma partnerit ilma tema teadmata?
- ähvardanud oma partneri lemmikloomale viga teha?
- kontrollinud oma partneri käitumist veebis nt lugenud tema e-kirju, kas tema teadmisel või teadmata, kontrollinud veebilehti, mida ta on vaadanud?
- kontrollinud oma partneri asukoha ilma tema teadmata, positsioneerides tema telefoni?
- kontrollinud oma partneri tegevusi (pidevalt helistades või sõnumeid saates või imelikel kellaaegadel)?
- väärkohelnud oma lapsi, solvates neid või füüsiliselt haiget tehes?
- hirmutanud oma partnerit või lapsi?
- ähvardanud ennast tappa (nt kui partner soovib suhet lõpetada)?
- ähvardanud tappa oma partnerit või kedagi tema lähedastest?
Kõikidel paaridel on mõnikord on konflikte ja eriarvamusi, kuid ülal kirjeldatud tegevused on märgid ebatervislikust suhtest. Need on vägivalla ja kontrolli tegevused.
Kui sa oled käitunud oma praeguse või eelmise partneri või laste suhtes selliselt, või Sa kardad, et see võib juhtuda sinu tulevase partneriga, soovitame pöörduda vägivallast loobumise toetamise nõustajate poole.
- Viis põhjust muutumiseks
-
1. Vägivaldse käitumise muutmine paneb Sind ennast paremini tundma ja Sul on positiivsem ellusuhtumine. Õppides, kust Sinu hävitavad teod pärinevad, saad paremini aru oma isikust ja emotsioonidest.
2. Vägivaldse käitumise muutmine parandab oluliselt suhteid Sinu (eks) partneriga. Uuringud on näidanud, et suhte kvaliteet mõjutab otseselt Sinu heaolu. Ja kuigi Sa ei pruugi päästa praeguses suhtes armastust ja usaldust, saavad Sinu tulevased suhted uskumatut kasu tööst, mida Sa teed enda käitumise muutmiseks.
3. Vägivaldse käitumise muutmine muudab Sind paremaks lapsevanemaks. Sa võid arvata, et oled hea lapsevanem juba praegu, kuid isegi kaudne vägivald kahjustab lapsi miljonil nähtamatul viisil. Ainult oma käitumist muutes saad alustada tervet ja austavat suhet oma lapsega.
4. Vägivaldse käitumise muutmine muudab Su partneri elu paremaks. Perevägivallal on naise elule uskumatult negatiivne mõju. Kuigi iga naine kogeb vägivalda erinevalt, on ohvritel esinenud muuhulgas posttraumaatiline stressihäire, depressioon, madal enesehinnang, kroonilised valud ja unetus.
5. Perevägivald on seadusevastane. Kui Sa ei muutu, on väga suur tõenäosus, et Sinu tegevustel on õiguslikud tagajärjed. Mõned vägivallatsejad tapavad oma partneri – kas elu vanglas on seda tõesti väärt?
- Miks on muutus raske?
-
Nagu vägivaldse käitumise süvenemine on pikk protsess, on ka sellest välja tulemine sageli aeganõudev. Oluline on aga see, et otsuse saad Sa teha ja vastutuse võtta kohe praegu. See ei tähenda, et Sul oleks keelatud vihastada või pettumust tunda – Sul on nüüd aga valik, kuidas selle tundega turvaliselt toime tulla.
Aitab see, kui mõistad, et Sinu käitumine on Sinu valik. Oma tegudes teiste süüdistamine ei aita kedagi. Käitumise muutmise otsuse tegemine on kriitilise tähtsusega, kuid selleks, et turvalise ja vägivallatu käitumise säilitamine lihtsam oleks, tasub alati otsida abi.
Vägivaldseks käitumiseks on palju mugavaid vabandusi.
- Kas sa tunned, et Su partner provotseerib sind, seega tema on süüdi? Küsige endalt: miks otsustad reageerida vägivallaga olukordadele, mida saab lahendada muul viisil?
- Alkoholi või narkootikumide süüdistamine võib olla Sinu jaoks mõistlik, aga küsi endalt: kas kõik muutuvad joomise ajal vägivaldseks? Miks Sa jätkad joomist, kui Sa tead, et Sa teed oma partnerile haiget?
- Sa võid arvata, et Sa kaotad lihtsalt kontrolli ja ei suuda vägivalda mitte kasutada. Küsi endalt: kas Sa muutud vägivaldseks olukordades väljaspool oma perekonda? Kas Sa kaotad kontrolli, kui Sa tead, et sellel on sulle tõsised tagajärjed?
- Kas Sa lihtsad kordad vägivalda, mida kogesid ise üles kasvades? Küsi endalt: miks Sa soovid teha oma perele haiget nii nagu Sulle tehti lapsena? Kas Sa saad olla parem lapsevanem ja partner?
Vabandused, partneri süüdistamine ja vägivalla vähendamine on nagu seinad, mis takistavad muutust. Vastutuse võtmine tähendab endas jõu ja julguse leidmist, tunnistades ausalt, et Sa teed haiget Sulle lähedastele inimetele – see on raske, kuid seda väärt.
Tunnistades vägivalla ja kontrolli kasutamist ning võttes vastutuse oma mineviku ja tuleviku tegude eest on raske, aga väga oluline samm muutumiseks.
- Mida oodata vägivallast loobumise toetamiselt?
-
Meie eesmärk on ennetada vägivalla kordumist ning tagada ohvri turvalisus ja toetamine
Mida vägivallast loobumise nõustajad pakuvad?
- Turvalist ja hinnanguvaba ärakuulamist, kus rääkida oma kogemusest;
- Õpetavad oskusi vägivaldse käitumise ennetamiseks;
- Võimalust teha muudatusi, mis aitavad Sul parandada suhteid perekonnaga;
- Keskkonda mõistmaks, mis paneb Sind vägivaldselt reageerima;
- Aitavad mõista sõnade mõju ja tegude tagajärgi;
- Erinevaid abi saamise võimalusi lähtuvalt Sinu vajadustest;
- Toetavad valmidust võtta vastutust;
- Individuaalselt või grupinõustamist peatamaks vägivaldset käitumist.
Mida vägivallast loobumise nõustajad ei paku?
- Sinu partneri survestamist, et ta jääks sinuga;
- Vabandusi Sinu vägivaldsele käitumisele;
- Toetust laste hooldusõiguse saamiseks;
- Toetust põgenemaks Sinu vägivaldse käitumise õiguslike tagajärgede eest;
- Abi oma partneri muutmiseks;
- Paari- või pereteraapiat.
- Kust saada abi, et lõpetada vägivaldselt käitumine?
-
Vägivallast loobumise tugiliin 660 6077
Kas Sa oled valmis muutusteks ja oma vägivaldse käitumise lõpetamiseks?
Vägivallast loobumise tugiliinil pakume esmast tasuta nõustamist, kui oled mures oma käitumise pärast. Meie nõustaja kuulab Su ära ja ühiselt saate leida järgmise sammu.
Nõustamise saab kokku leppida helistades vägivallast loobumise tugiliinile 660 6077 (tööpäeviti kell 10–16). Kui helistamine ei sobi, siis kirjuta aadressil [email protected]. Peamiseks nõustamise viisiks on silmast-silma kohtumised ning veebivestlused.
Abi osutatakse eesti, vene ja inglise keeles. Pöördudes võid jääda anonüümseks.
Vägivallast loobumise toetamise nõustajad:
Harjumaa
Roman Krõlov
P. Pinna tn 4, Tallinn (Ida-Harju politseijaoskond)
Margus Salumets
Rahumäe tee 6/1, Tallinn (Lääne-Harju politseijaoskond)
Lääne- ja Ida-Virumaa
Anna Pivneva
Keskväljak 1, Jõhvi
Tartumaa, Jõgevamaa, Viljandimaa, Valgamaa, Võrumaa, Põlvamaa
Signe Uustal
Pepleri 35, Tartu
Pärnumaa, Läänemaa, Raplamaa, Järvamaa, Saaremaa, Hiiumaa
Ege Kimmel
A. H. Tammsaare pst 61, Pärnu (Pärnu politseijaoskond)
- Lisainfo
-
Teeme koostööd Euroopa perevägivalla toimepanijate koostöövõrgustikuga:
European Network for the Work with Perpetrators of Domestic Violence