Tugi vägivallast loobumiseks
Vägivaldne käitumine on õpitud käitumine, millest on võimalik loobuda. Kui loobud vägivaldsest käitumisest, muudab see positiivselt nii Su enda kui ka Su lähedaste ellu. Pöördu abi saamiseks juba täna tugiliinile 660 6077 või e-posti aadressile [email protected].
Konfliktid on loomulikud, ent vägivald mitte!
Konfliktid ja eriarvamused on elu loomulik osa. Vägivaldne käitumine on aga valik, mis kahjustab nii Sind kui ka Sind ümbritsevaid inimesi. Vägivalda iseloomustab see, et teine inimene kardab Su käitumist ning sellega kaasnevat valu.
Suur osa vägivalda kasutavatest inimestest ei tee seda ettekavatsetult. Sageli ütlevad nad, et ei karjunud, ähvardanud, tõuganud, löönud ega käitunud muul viisil agressiivselt meelega. Sageli on see juhtunud vihastades, alkoholi tarbinuna, väsinuna või mõnes teises olukorras, kus stress on suurem.
Küsi endalt:
- Kas olen käitunud ähvardavalt, kedagi löönud, tõuganud või hirmutanud?
- Kas olen märganud, et lähedased kardavad mind?
- Kas olen tundnud, et kaotan enda käitumise üle kontrolli?
Kui vastasid mõnele neist küsimustest jaatavalt, siis soovitame pöörduda nõustaja poole ja leida viise, kuidas oma käitumist kontrolli alla võtta.
- Vägivalla mõju
-
Vägivald kahjustab kõiki osapooli ning mõjutab meid enamasti kauem kui arvame. Mida kauem väärkohtlemine ja vägivald kestavad, seda keerukam on seda lõpetada. Väärkohtleva käitumise lõpetamine ja suhte parandamine eeldab, et mõistad, kuidas Sinu käitumine teisi inimesi mõjutab. Mida paremini oma käitumisvigu endale tunnistame, seda raskem on tulevikus teist inimest halvasti kohelda.
Siinkohal on tähtis teada, et ükski põhjendus ega õigustus ei vähenda vägivalla kahjulikku mõju ning juba tehtut olematuks ei tee. Samas on tark tehtut endale tunnistada, saada aru selle mõjust, teha otsus käitumist muuta ning võtta igal järgneval päeval vastutus oma käitumise eest. Tee see hooliv samm! Palun tea ka seda, et olukorras, kus tunnistame endale tegusid, mida kahetseme, on normaalne tunda häbi- ja süütunnet. Tunnistades endale neid tundeid saame teha turvalisi valikuid ning võtta juba tehtu eest vastutuse.
Vägivald pole ainult füüsiline tegu. Isegi kui Sa teist inimest ei löö, võivad vaimse vägivalla ja väärkohtlemise tagajärjed olla kehaliselt tuntavad. Näiteks võib sellega kaasneda pingesolek, magamisraskused, paanikahood, iiveldus ja kurnatus. Väärkohtlemine toob sageli kaasa stressi, haavatavuse, süütunde, depressiivsuse, hirmu- ja segadustunde, närvilisuse, väärtusetuse ja alandatuse tajumise.
Lapsed, kes on kasvanud vägivaldse vanemaga peres (isegi kui otsene vägivald on olnud vaid partnerite vahel), kogevad rohkem negatiivseid emotsioone, panevad toime enam ennast kahjustavat käitumist ning on suurema tõenäosusega ka ise tulevikus vägivalla ohvrid või toimepanijad.
- Alkohol ja väärkohtlemine
-
Kui arvad ise või Su lähedased on sulle öelnud, et Sinu vägivaldsus on seotud alkoholitarvitamisega, siis on oluline, et astuksid kohe samme, et vähendada alkoholitarbimist või see üldse lõpetada. Täpsem info www.alkoinfo.ee.
- Kuidas lõpetada vägivaldset käitumist?
-
Nagu vägivaldse käitumise süvenemine on pikk protsess, on ka sellest välja tulemine sageli aeganõudev. Oluline on aga see, et otsuse saad Sa teha ja vastutuse võtta kohe praegu. See ei tähenda, et Sul oleks keelatud vihastada või pettumust tunda – Sul on nüüd aga valik, kuidas selle tundega turvaliselt toime tulla.
Aitab see, kui mõistad, et Sinu käitumine on Sinu valik. Oma tegudes teiste süüdistamine ei aita kedagi. Käitumise muutmise otsuse tegemine on kriitilise tähtsusega, kuid selleks, et turvalise ja vägivallatu käitumise säilitamine lihtsam oleks, tasub alati otsida abi.
- Kust saada abi, et lõpetada vägivaldselt käitumine?
-
Vägivaldse käitumise lõpetamisel on Sind valmis toetama mitmed spetsialistid. Leia endale sobiv võimalus ja võta spetsialistiga ühendust juba täna. Nõustaja kuulab Su ära ning ühiselt saate leida just sulle sobiva tee vägivallavaba elu juurde.
Vägivallast loobumise tugiliin 660 6077
Vägivallast loobumise tugiliinil pakume esmast nõustamist, kui oled mures oma käitumise pärast. Meie nõustaja kuulab Su ära ja ühiselt saate leida järgmise sammu. Nõustamine on tasuta ja vajadusel pakume ka võimalust näost näkku kohtumiseks või Skype teel.
Meie nõustajad vastavad numbril 660 6077 Sulle tööpäeviti kell 10–16. Kui helistamine ei sobi, siis kirjuta aadressil [email protected].