Lapse väärkohtlemine
Oluline on märgata abivajavat ja võimaliku vägivalla all kannatavat last ning alati reageerida, et laps saaks võimalikult kiirelt vajalikku abi.
Vägivald on käitumine, mis põhjustab füüsilist, vaimset või emotsionaalset kahju teisele inimesele. Kui laps kasvab üles keskkonnas, kus esineb vägivalda, võib see avaldada tõsiseid ja pikaajalisi mõjusid tema arengule, käitumisele ja heaolule. Seepärast on oluline anda teada, kui laps kannatab vägivalla all. Arvestada tuleb, et lapsed ei pruugi olla valmis ise juhtunust rääkima, sest väärkohtleja võib olla sugulane või hea sõber.
Mida teha?
- Vestle kellegagi, keda usalda. Kui tunned, et lähedaste toetusest jääb väheseks, pöördu spetsialisti poole. Lastega seotud juhtumites aitab nõuande ja abiga 24/7 lasteabi telefonil 116111, e-posti teel [email protected] või lasteabi.ee kodulehelt vestlusakna kaudu.
- Füüsilise ja seksuaalse väärkohtlemise juhtumitest tuleb teavitada politseid. Seksuaalse väärkohtlemise juhtumites toetab last ja peret lastemaja, kontakt [email protected] või helistada lasteabi telefonile 116111.
Vaata ka www.lasteabi.ee
Erinevaid konflikte saab lahendada taastava õiguse abil. Näiteks on taastavast õigusest abi lähisuhte- ja seksuaalvägivalla, vaenukuriteo, ahistava jälitamise, liiklussüütegude, õnnetusjuhtumite, küberkuritegude, õigusrikkumiste, varguse ja kakluse korral. Loe taastava õiguse kohta rohkem siit.
Abivajavast lapsest saab teada anda 24/7 Sotsiaalkindlustusameti lasteabitelefonil 116111. Meiega saab suhelda ka vestlusakna kaudu lehel www.lasteabi.ee. Hädaolukorras helista hädaabinumbrile 112.