Kohtinguvägivald
Kohtinguvägivald on igasugune vaimne, füüsiline või seksuaalne vägivald suhtes olevate inimeste vahel, kes ei ela koos. Tegemist võib olla ka vägivallaga, mis toimub äsja tutvunud inimeste vahel, näiteks peol, õues vm.
Paljud vägivallateod jäävad varjatuks, sest inimesed ei julge neist häbi või hirmu tõttu teada anda. Samuti kardavad inimesed sageli, et neid ei usuta. Ent vägivaldsus ei kao. Vägivallal on tavaks korduda ja muutuda (elu)ohtlikuks.
- Millised märgid viitavad kohtinguvägivallale?
-
- Ta käitub ebameeldivalt ning põhjendab seda armastusega Sinu vastu. Hiljem ta vabandab, toob lilli ja avaldab armastust. Ta lubab, et seda ei juhtu enam kunagi, ometi kõik kordub. Ta veenab Sind, et kõik oli Sinu süü, või süüdistab kõiki teisi.
- Ta on armukade ega soovi, et veedaksid aega sõprade või perega. Ta kontrollib kõike – kuhu lähed, mida teed, kellega oled ja mida seljas kannad. Ta jälitab Sind. Ta ei taha, et käiksid väljas, vastaksid kõnedele või chat’iksid kellegagi. Ta teab või tahab teada Sinu postkasti ja sotsiaalmeedia salasõnu. Ta väidab, et tahab olla Sinu seltsis iga sekund. Ta võib ähvardada ennast tappa.
- Ta on vägivaldne, karjub Sinu peale, solvab Sind, lööb, mõnitab või alandab. Ta ei arvesta Sinu arvamuse ega tunnetega. Ainult temal on õigus ning ta ei aktsepteeri, kui ütled talle ei. Ta võib levitada Sinu kohta kuulujutte. Ta loobib ja lõhub asju. Ta ähvardab Sind: “Kui sa ei tee, nagu ma ütlen, siis…” Sa tunned tema ees hirmu.
- Vägivaldne kohtingupartner võib Sind kaasata ebaseaduslikku tegevusse, näiteks pakkuda Sulle või tarvitada koos Sinuga alkoholi, kui oled veel alaealine, või narkootikume. Seejärel võib ta Sinu kallal toime panna kuriteo ning hiljem hirmutada, et kui pöördud politseisse, karistatakse hoopis Sind. See ei vasta tõele!
- Mida teha, kui arvad, et Su partner on vägivaldne?
-
- Räägi oma murest parimale sõbrale või inimesele, keda väga usaldad.
- Otsi abi organisatsioonidest või ühendustest, kes oskavad sind aidata, näiteks politseist numbrilt 112, ohvriabi kriisitelefonilt 116 006, naiste tugikeskustest ja toimepanijate tugiliinilt 6 606 077.
- Kui otsustad partneri maha jätta, siis mõtle iga samm hoolikalt läbi – mida Sa teed, kui ta järgmine kord Sulle helistab, te kokku saate, ta Sinu ukse taha ilmub jne. Väljenda end võimalusel konkreetselt ja hoidu pikematest selgitustest. Kui partner jätkab Sinuga häirival moel ühenduse võtmist, teata talle uuesti kirjalikult, et ei soovi temaga suhelda. Kui häirimine jätkub, võid Sa alati pöörduda politseisse ja teha teate ahistava jälitamise kohta.
- Arvesta, et vägivallatseja võib teha kõik, et Sind tagasi võita. Ometi ei tähenda see, et vägivaldsus kaoks – hiljem kordub kõik uuesti ja vägivald läheb ainult suuremaks.
Ära usu, et kõik on sinu süü. Vägivallatseja vastutab oma käitumise eest ise. Sina ei suuda teda muuta ning vägivallatsejat saavad aidata vaid spetsialist ja tema ise.
- Kuidas aidata, kui arvad, et Su sõber kannatab kohtinguvägivalla all?
-
KUULA. Kui sõber räägib Sulle oma suhtest, siis kuula teda tähelepanelikult. Nii saad teada, kas ja kuidas tema suhe toimib ning kuidas see Sinu sõbrale mõjub. Usu sõpra, ära süüdista teda ega mõista hukka.
NÄITA, ET MURETSED. Kui Sul on tunne, et sõbra paarisuhtes on midagi valesti, siis ütle seda sõbrale – nii hoolid sõbra elust, tervisest ja tulevikust.
TOETA. Ole sõbrale toeks ja aita tal vajadusel abi otsida. Küsi, kuidas saad talle abiks olla. Püüa jääda oma sõbra kõrvale ka siis, kui ta ütleb, et ei soovi Sinu abi. Hoidu tõrjumisel solvumast.
JULGUSTA. Julge abi otsida, kui Sinu sõber on masenduses ja kurb. Pöördu tema vanemate, psühholoogi või mõne abistava ühenduse poole.
OTSI ABI. Räägi kahtlustest sõbra suhte kohta neile, keda Sa usaldad. Otsi abi ühendustest, kes oskavad Sind või Su sõpra aidata.
- Leia abi!
-
Leia abi ohvriabi kriisitelefonil 116 006. Meie spetsialistid kuulavad Su rahulikult ära ning annavad tuge ja nõu vägivallaga seotud teemadel. Helistamine on tasuta ja abi on tagatud ööpäevaringselt nii eesti, vene kui ka inglise keeles. Sa võid jääda soovi korral anonüümseks. Kui Sa ei saa helistada või ei soovi telefoni teel rääkida, saad pöörduda abi saamiseks ka palunabi.ee lehele ja alustada veebivestlust. Kui kellegi elu või tervis on hädaohus, helista 112.