Uudised 30. aprill 2024
KUULA: vestlused, mis aitavad lähisuhtevägivalla teemast paremini aru saada
Põhjuseid, miks lähisuhtes toimuva vägivalla korral alati abi ei otsita, võib olla mitmeid. Näiteks puuduvad teadmised vägivalla vähem nähtavate vormide kohta. Või raskused piiride seadmisel. Loomulikult ka hirmud ja piinlikkustunne, mis hoiavad tagasi teistega probleemi jagamisest.
Lisaks vägivalla ohvrile võib ka lähedaste või pealtnägijatena olla keeruline täpselt vägivalla piirjooni ära tunda või selle kohta küsida. Mil moel saaks tundlikul teemal rääkida nii, et see ei teeks täiendavalt haiget? Kust leida õigeid sõnu? Ning millist adekvaatset informatsiooni ja abi pakkuda?
Veebis on lähisuhtevägivalla teemalisi materjale palju ning üha rohkem on seda hakatud käsitlema ka audioformaadis. Tekstide lugemise asemel võib just kuulmine võib olla hea viis, kuidas lihtsamini raske teemaga suhestuda.
- Helisalvestised saavad kaasas olla jooksurajal, bussi oodates või muul vabal hetkel, kus mõtteruumi keerulise teemaga tegelemiseks on rohkem.
- Kuulamissoovitus võib olla hea võimalus, kuidas sõbra või kolleegiga lähisuhtevägivalla teemal vestlust alustada.
- Ekspertide mõtted, kogemuslood ja asjakohane teemakäsitlus võivad aidata ohvril või lähedasel saada rohkem selgust oma olukorra kohta.
Võimalik, et just podcastidest kuuldud infost võib saada vajalikku julgust, et abi küsida ja vastu võtta.
Panime kokku listi kuulamissoovitustega, mida võid kuulata ise või jagada inimesele, kelle puhul kahtlustad lähisuhtevägivalda või kellega soovid sel teemal vestelda.
_________
Lähisuhtevägivalla teema uurimisele tervikuna pühendub podcast “Jagatud ruum”. Liis Allmäe ja Keiu Virro
https://tasku.delfi.ee/podcast/e3b59353-5e79-4bf5-b988-3c84d4d7b433
Selleteemalisi vestlusi leiab ka teiste podcastide hulgast:
- Ööülikool. Lähisuhte vägivallast. Kait Sinisalu https://vikerraadio.err.ee/913839/ooulikool-kait-sinisalu-lahisuhte-vagivallast
- Mis mõttes #28: Kes kontrollib, see armastab? Lähisuhtevägivalla peidetud vormid │ Kätlin Konstabel & Liis Allmäe https://storiesforimpact.com/podcast/28-kes-kontrollib-see-armastab-lahisuhtevagivalla-peidetud-vormid-katlin-konstabel-liis-allmae/
- TerviseTasku #30 Hiie Taal – Mis on lähisuhtevägivald?
https://podcast.ee/tervisetasku/tervisetasku-30-hiie-taal-mis-on-lahisuhtevagivald-by-tervisetasku/
- Krimiraadio: Peks ja vägivald koduseinte vahel https://kuku.pleier.ee/podcast/krimiraadio/151015
- Peaasi.ee/ Pearaadio: Räägime vägivallast lähisuhetes https://podcast.ee/pearaadio/raagime-vagivallast-lahisuhetes-saatejuht-mari-liis-lill-kulalised-tiia-tarm-mart-ojamaa/
- Presidendi Sõna. neljas osa. LSV. Lähisuhtevägivalla lugu mootorsae ja õnnepaleega https://www.buzzsprout.com/2207585/14087483
Lõpetuseks:
Kui kahtlustad lähisuhtevägivalda enda, pereliikme, sõbra või kolleegi puhul, ära jäta seda tähelepanuta või jää lootma, et see läheb ise mööda.
Tõsta enda ja teiste teadlikkust, kuulates ja soovitades siinseid või iseseisvalt leitud podcaste. Uuri internetis olevat infot, alustades siinselt palunabi.ee lehelt. Anna alati teada juhtumitest, kus inimeste elu ja tervis võib olla ohus.
Kontaktid ohvrile ja vägivallast loobujale:
112 • hädaabinumber
116 006 • sotsiaalkindlustusameti ohvriabi kriisitelefon, välismaalt helistades vali +372 614 7393
116 111 • sotsiaalkindlustusameti lasteabitelefon
palunabi.ee • sotsiaalkindlustusameti ohvriabi veebileht, kust saab nõu ka tekstivestluses
lasteabi.ee • sotsiaalkindlustusameti lasteabi veebileht, kust saab nõu ka tekstivestluses
116 123 • emotsionaalse toe ja hingehoiu telefon (iga päev kell 10.00–24.00, hingehoidjad vastavad kell 16.00–24.00)
660 6077 • sotsiaalkindlustusameti vägivallast loobumise tugiliin (tööpäeviti kell 10.00–16.00). Nõustajatele saab kirjutada ka e-posti aadressil [email protected].